FreebertyForum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako se desio najn - ilevn (9/11) - Bekgraund, 9/11, Reakcija...

Go down

Kako se desio najn - ilevn (9/11) - Bekgraund, 9/11, Reakcija... Empty Kako se desio najn - ilevn (9/11) - Bekgraund, 9/11, Reakcija...

Post  PreCednik Republike Fri Jun 25, 2010 8:55 pm

Osama bin Laden rođen je u bogatoj, saudijskoj porodici, školovao se na dobrim školama i jednostavno imao fino poreklo. Odmah po diplomiranju na koledžu 1979, on odlazi u Avganistan i uključuje se u rat protiv sovjetske invazije te države. Više puta tokom osamdesetih sarađivao je sa SAD i kao i cela Al Kaida (koju je osnovao u periodu 1988/9), međutim raskol među njima nastao je već početkom devedesetih, iz nebrojenih razloga, kako ideoloških, tako i američke intervencije u Sudanu itd. Ozbiljno neprijateljstvo sa SAD, Osama započinje 1998. terorističkom napadom na američke ambasadu u Keniji, što ga dovodi na poternicu FBI. On zbog akta međunarodnog terorizma postaje jedan od najtraženijih ljudi u istoriji ove obaveštajne službe. Ipak to delo nije bilo ništa u poređenju sa onim što je više puta naslućivano i javljano američkoj Vladi, ali je ona to višestruko odbacivala (poslednji put početkom avgusta 2001). Dakle, bekgraund mene lično nije previše ni zanimao, iako je on u suštini najvažniji deo cele ove priče, ali sve se to lako može naći na netu. Ono što je mene zaintrigiralo jeste kako je tekao sam 11. septembar, i ono uobičajeno, čime se ja ovako generalno bavim tj. međunarodna reakcija na događaje 9/11.

Dakle, to je išlo ovako:

U 06:02 am: Mohamed Ata, egipatski student i jedan od terorista, avionom Colgan Air - a leti iz Portlenda, u Mejnu, ka Bostonu, u Masačusetsu, zajedno sa Abdulazizom al-Omarijem, potpunim anonimusom za kog će se kasnije ispostaviti da je bio jedan od saučesnika Mohametu Ati. Oko 06:45 am njih dvojica sleću na Logan aerodrom, u Bostonu i u 06:52 Marvan al-Šehni zove Atu sa drugog terminala na istom aerodromu kako bi dobio potvrdu da nema promene plana i da će za manje od 2 sata svi zajedno poginuti i s njima u smrt povesti još oko 3000 osoba. U 07:35 Ata i al-Omari ulaze na let 11 American Airlines - a, a tokom narednih 5 minuta ukrcava se i ostatak terorista. U 07:59, nakon 14 - minutnog kašnjenja, let 11 (inače, Boeing 767) poleće za Los Anđeles. U njemu je 5 terorista. U 08:13 let 11 obavlja poslednju komunikaciju sa Federalnom Aviacionom Administracijom. Oko minut kasnije, let 11 ne uspeva da obavi instrukciju kontrolora vazdušnog saobraćaja - da se popne na 35 000 fita visine (oko 10 i po kilometara). Oko 08:14, poleće i let 175 American airlines - a, još jedan Boeing 767 ,pun goriva, takođe ide ka Los Anđelesu. Na njemu je isto tako 5 terorista. Beti Ong, putnica leta 11, zove American Airlines rekavši da...

UNDER CONSTRUCTION
PreCednik Republike
PreCednik Republike
Administrator

Posts : 113
Join date : 2010-06-25
Age : 16
Location : The Blue Marble

https://freebertforum.forumotion.com

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum